*  Fenerbahçe Kurucu Başkanı : Ziya Songülen
1
Yorum
502
Okunma
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Sonsuza Kadar Fenerbahçe !
*******
Şuan Çevrimdışı
9
(Mesajlar)
9
(Konular)
May 2021
(Kayıt Tarihi)
0
(Rep Puanı)

0
#1
10-05-2021, 06:42 AM (En son düzenleme: 10-05-2021, 06:45 AM Yesilmen.)
Fenerbahçe spor kulübü'nün 1 numaralı kurucu üyesi ve ilk başkanıdır.

[Resim: 5f3f73de554285033c9df414.jpg]

istanbul'un kadıköy, moda semtinde 9 eylül 1886 yılında dünyaya gelmiştir. tam adı mehmed ziya'dır. kadıköy'deki saint joseph lisesi'nden 1903 yılında mezun olmştur. saint joseph'teki arkadaşları ve okuldan türkçe öğretmeni enver yetiker ile fenerbahçe takımını kurduklarında tarih 1906'dır*

ziya bey; anne tarafından osmanlı hanedanına mensuptur. yani beyzadedir. annesi azize hanım; sultan 2. mahmud'un kızı olan ve damat gürcü halil rifat paşa ile evli saliha sultan'ın torunudur.

yine anne tarafından hariciye, dahiliye, adliye nazırlıkları ve şura-yı devlet reisliği görevlerinde bulunmuş server paşa'nın torunudur.

baba tarafından ise; 1843 yılında iran ile sınır görüşmelerini yapmak için erzurum'a giden ve bu sınır görüşmelerini yaparken erzurum'da vefat eden; hariciye nazırlığı, londra ve paris büyükelçiliği görevlerinde bulunmuş bir osmanlı bürokratı olan mehmed nuri efendi'nin torunudur. ailesine nurizade lakabı ise; büyük dedesi olan bu bürokrat kişiden kalmıştır.

baba tarafı:

mehmed nuri efendi: hariciye nazırı, londra ve paris büyükelçiliği, osmanlı bürokratı.
asım mehmed efendi: hariciye ve adliye nazırı, edirne valisi, şura-yı devlet reisi, evkaf-ı hümâyun nâzırı gibi devlet görevlerinde bulunmuştur.
suad bey: nurizade ziya bey'in babasıdır.
nurizade (mehmed) ziya songülen

daha sonra yüksek tahsil için ingiltere’ye gider. istanbul’a dönüşünde; ingilizce ve fransızcaya hâkim olması, saraya yakın köklü bir osmanlı ailesinden olması, ailenin yurt içi ve dışında geniş diplomatik ve dost çevresine sahip olması ve iyi eğitimi nedeni ile düyun-u umumiye'de vazife alır.

ziya bey açık renk saçlı, mavi gözlü, oldukça uzun boyu (1.95 - 2.00 m) ve iri yapısı dolayısıyla, arkadaşları arasında “fil ziya” diye anılmıştır.

kendisinin 1907 yılında oluşturulan ilk fenerbahçe kadrosundaki fotoğrafı (soldan ayakta 4. kişi): 
[Resim: Dwfax5PWoAArfOE?format=jpg]

arkadaşları ayetullah bey* ve bahriye mektebi talebesi necip okaner ile futbol takımı kurduklarında: ziya bey; 21, ayetullah bey; 19, necip bey; 17 yaşındadırlar. başkanlığı döneminde (1907-1908) fenerbahçe şükrü saracoğlu stadyumu'nu, o zamanki adıyla "papazın çayırı"nı, 17 altın karşılığında satın almıştır.

ziya bey, 1908 yılında saint joseph lisesi'nden arkadaşı ve fenerbahçe'nin 2 numaralı kurucu üyesi olan ayetullah bey ile birtakım konular üzerinde fikir ayrılığına düştüklerinden mütevellit, daha sonra ittihatspor adını alacak olan union clubtakımını, diğer arkadaşları ile beraber kurmak amacıyla fenerbahçe'den ayrılır.

fenerbahçe, ziya bey'in terk etmesinden sonra maddi anlamda ciddi bunalıma girer ve kapanma tehlikesi ile yüz yüze kalmıştır. diğer kurucu 2 üye; maddi anlamda ziya bey'in yanına yaklaşamadığından, ilk 2 sene boyunca takıma ait tüm forma, top, papazın çayırı'nın kiralanması dahi tamamen ziya bey tarafından karşılanmış, diğer kurucu 2 üye ellerini cebine atmamışlardır.

hal böyle olunca, tamamen gücü eline almak isteyen ziya bey'in ısrarları ve baskısına dayanamayan ayetullah bey ve necip bey, her fikir ayrılığında ciddi şekilde karşı tavır alırlar. en son ziya bey; ermeni bestekar krikor sinanyan'a fenerbahçe için bir marş yazdırır (fenerbahçe'nin ilk marşı) ziya bey, ingiltere'de yüksek tahsil yaptığı yıllarda futbol takımlarının, kendilerine ait marşları olduğunu görmüş ve etkilenmişti. ilk olarak osmanlı'da bir takıma ait yazılan marş, fenerbahçe'nindir. bunu da; kurmuş olduğu takımda uygulamak istedi. konuya dönecek olursam; ermeni bestekar'a 1908 yılında yazdırdığı bu marşın içeriğinde, dönemin siyasal koşullarından (2. abdülhamit istibdadı) ötürü sakıncalı sayılacak "kardeşlik, güç, birlik, istikbal ve ilerleme" sözleri geçtiğinden, bu diğer 2 kurucu üye ziya bey ile fikir teatisine girer. ziya bey sert çıkar. tartışma alevlenince ziya bey takımı terk eder. union club takımını diğer arkadaşları ile beraber kurar. union club takımı 1 sene sonra kapanınca fenerbahçe'ye 1914 yılında tekrardan geri döner. ancak terk ettiği fenerbahçe, başını almış yürümüştür. takımda tabii olarak görev alamaz ancak, sadece bir üyesi olarak kalır..

nurizade ziya bey; bir osmanlı olarak doğmuş, atatürk’le dostluk etmiş, cumhuriyetin kuruluşuna destek vermiş ve kuruluşuna şahit olmuştur. o devirde bu işlere vermiş olduğu desteği kanıtlayacak evraklar, atatürk ile olan yazışmalar; ziya bey’in ölümüyle ekonomik krize giren ailenin elinden, çocuklarının eğitiminin devlet tarafından sağlanacağı gerekçesiyle, celal bayar hükumeti tarafından alınmış ve bir daha geri verilmemiştir.

ziya bey, 21 ağustos 1936 yılında beyin kanaması sonucunda ankara'da vefat etmiştir, mezarı aşiyan mezarlığı'ndadır. fenerbahçe kulübü yöneticileri, 22 aralık 2017 tarihinde, ziya songülen'in aşiyan'da bulunan kabrine yaptırdığı anıtın açılış törenini gerçekleştirmiştir. başkan ziya songülen 1 numaralı kurucu ve ilk başkan olduğu için bugün dahi unutulmamaktadır.

[Resim: fenerbahce-nin-ilk-baskani-ziya-songulen-anildi.jpg]
Junior Member
**
Şuan Çevrimdışı
1
(Mesajlar)
0
(Konular)
May 2021
(Kayıt Tarihi)
0
(Rep Puanı)

0
#2
10-05-2021, 07:19 AM
ruhu şad olsun büyük başkanım


Foruma Git: